Алкотестер електрохімічний
Якщо розглядати принцип роботи сучасного алкотестера - пристрою, здатного точно визначати в кількісному вираженні ступінь сп'яніння людини, то можна виділити два з них: електрохімічний і напівпровідниковий. Існують й інші принципи, але вони вкрай рідко зустрічаються.
Ці два типи сильно відрізняються один від одного, але на цьому ми зупинятися не будемо, а детальніше розглянемо електрохімічний тип.
Різновиди алкотестерів
Перед початком опису слід вказати, а які взагалі існують види алкометрів. Тут можна виділити:
- пристрої з дуже невеликою продуктивністю на базі напівпровідникових датчиків, призначених для персонального застосування в особистих цілях. Такі прилади розраховані на мінімальну кількість тестів на день, як правило, на один або два, вони мають найменшу ціну;
- професійні моделі з високою продуктивністю, хорошою точністю, застосовуються для офіційних цілей тестування великої групи людей;
- вузькоспеціалізовані апарати, призначені для вирішення якогось одного завдання.
Останній тип можна також віднести до професійних алкотестерів, але з тією лише різницею, що вони не є універсальними приладами. Щоб це зрозуміти, потрібна ілюстрація, а саме: алкометри в автомобілях, що блокують запуск двигуна, якщо водій не пройшов тест-контроль на алкоголь; моделі, інтегровані в систему безпеки і допуск-контроль на об'єкт, завод або підприємство. Сюди ж можна зарахувати автомат із монетоприймачем, що встановлюється в барах і пабах для розваги відвідувачів.
У більшості видів, крім першого, застосовується електрохімічний тип сенсорів. Як працюють такі алкометри?
Як працює алкотестер з електрохімічним датчиком?
Тепер розглянемо принцип роботи датчика електрохімічного типу. Що він собою являє? Це комірка із газовим середовищем усередині, в якому розташовуються катод і анод. Один з електродів, як правило, це анод, має каталізатор, що добре реагує на молекули етилового спирту. Під дією таких молекул відбувається хімічна (окислювально-відновна) реакція з виділенням електронів. У результаті збільшується електропровідність всередині комірки.
Далі збільшення електропровідності реєструє контролер алкометра, і переводить його в еквівалентне значення рівня сп'яніння в проміле. Що більше молекул етанолу, то вищою є струмова активність в електрохімічній комірці, і тим сильнішою виявляється п'яна людина. Такі вимірювання вдається проводити з хорошою точністю.
Варто уточнити, що датчик аналізує те повітря, яке видихає людина. Процес видихання може бути виконаний за допомогою мундштука, а може бути і без нього.
Де використовуються алкотестери з електрохімічним датчиком?
Якщо розглядати тему застосування електрохімічних алкотестерів, то тут можна виділити практично будь-яке професійне обладнання. У будь-якого алкометра є показник, число рекомендованих тестів на добу, від цього числа і слід відштовхуватися при виборі потрібного вам приладу. Таке число може бути невеликим, 10-20 вимірювань, а може бути значним 100-200 і навіть без обмежень.
Сфери застосування електрохімічних алкотестерів різні, це згадані вище прилади вузької спеціалізації, а також моделі, які використовуються правоохоронними органами, на заводах і фабриках, у лабораторіях, у медичних установах та інших ситуаціях.
Важливим є розуміння того, що часто результати вимірювань за допомогою таких алкометрів використовуються для ухвалення рішень, а значить повинні мати юридичну силу. Щоб ви могли спертися на показання алкотестера, він має бути сертифікований у нас в країні, а також занесений до державного реєстру вимірювальної техніки.
Крім цього має бути документальне підтвердження точності його роботи - повірка. Її проводить атестована у нас в країні лабораторія. Тільки тоді ви можете спертися на результат тесту, зробленого професійним алкометром. І тут електрохімічний тип таких приладів найкраще рішення.
Обслуговування алкотестерів
Кілька слів слід сказати про обслуговування електрохімічного алкометра. Такий датчик має проходити калібрування, а потім повірку не рідше одного разу на рік. Тільки тоді гарантується заводська точність.
У цього типу сенсорів є і ще одна позитивна риса, незважаючи на те, що вони досить дорого коштують, у них досить довгий експлуатаційний термін. Він становить не менше 5-10 циклів калібрування, а значить 5-10 років роботи. Точне число залежить від конкретної моделі, але не менше п'яти циклів прилад здатний витримати.