Алкотестер для підприємства
Забезпечення безпечної роботи виробництва, обладнання, автотранспорту та інших сфер діяльності підприємства не може обійтися без охорони праці та контролю за станом працівників. Під контролем стану насамперед розуміється тверезість працівників на робочому місці. Добре забезпечений такий контроль допомагає врятувати не лише здоров'я, а й життя персоналу, не кажучи вже про збереження устаткування чи запобігання появи збитків.
Для забезпечення контролю застосовується спеціалізоване обладнання - професійного виконання алкотестери. Про них і піде мова далі.
Де використовуються алкотестери?
Спочатку зазначимо, де застосовуються професійного типу алкометри. Варто зазначити, що вони в переважній більшості випадків працюють на електрохімічному типі сенсорів, що забезпечує їм хорошу продуктивність, точність і швидкодію.
Сфери застосування алкотестерів професійного виконання такі:
- на підприємствах, фабриках, комбінатах, заводах, в автотранспортних компаніях тощо;
- для медичних цілей;
- при роботі органів правопорядку;
- у спеціальних ситуаціях.
Деякі моделі алкометрів можуть призначатися для виконання якогось одного завдання. У цьому випадку у них є виражена спеціалізація. При цьому вони, як і раніше, залишаються професійним обладнанням. Під спеціалізацією можна розуміти такі приклади: алкоблокіратор, що не дає змоги двигуну автомобіля запуститися, якщо тест на алкоголь не пройде водій; сюди можна додати автомат у барі, призначений розважати відвідувачів тощо.
Принцип роботи алкотестера
Якщо розглядати особливості роботи алкометрів, то вони виявляють і визначають кількість парів етилового спирту в повітрі, яке в приймальну камеру приладу видихає людина. Сенсор алкотестера може виявляти алкоголь у такій пробі повітря. Що більше людина вживала, то більше молекул буде зареєстровано. Підсумковий результат покаже прилад у вигляді індикації з сигналізацією, а також підсумкового числа. Одиницею виміру тут виступає проміле.
Усі професійні алкотестери для підприємств можуть мати два способи взяття проби повітря у особи, що тестується:
- за допомогою мундштука - його торкається губами випробуваний і робить глибокий видих, так забезпечується максимальна точність тесту. Мундштук є одноразовим виробом;
- безконтактно - тут видих робиться в бік приймальної камери без контакту губами чого-небудь. Це може бути особлива воронка, а може не бути нічого. Так вдається зрозуміти, вживала людина алкоголь чи ні, але точність виявляється невисокою завдяки тому, що повітря з легень інтенсивно змішується з атмосферним.
Важливо розуміти, що використання мундштуків при масовому щоденному тестуванні істотно підвищить вартість перевірок персоналу на тверезість. У підсумку за рік сума вийде значною. Безконтактний метод менш точний, але істотно знижує ціну масових перевірок працівників підприємства. Часто не важливо, скільки випила людина, досить розуміння, що вона п'яна, щоб її відсторонити від роботи.
Законність використання алкотестера на підприємстві
Щодо відсторонення працівника або навіть звільнення за статтею за пияцтво. Такий працівник може подати до суду за необґрунтоване звинувачення у вживанні алкоголю і вимагатиме компенсації. Це означає, що результат тесту повинен мати юридичну силу, щоб подібні звинувачення не мали б сили в суді.
Значить є додаткові критерії оцінки при виборі алкометра. Слід розуміти, що необхідний доказ того, що прилад законно використовується, а також здатний працювати на заданій заводом виробником точності.
У цій ситуації в алкотестера мають бути документи, що підтверджують його точність, йдеться про повірку, проведену атестованою лабораторією. Лабораторія проводить налагодження і перевірку точності роботи, за фактом видає офіційний документ.
Крім цього, алкометр повинен мати сертифікат національного (українського) зразка, а також занесений до держреєстру вимірювальних приладів. Так ви зможете покластися на результати тестувань, і можете не побоюватися судових позовів.
Обслуговування
З приводу обслуговування алкотестерів. Вище ми вже згадували про необхідність повірки приладу. Як часто її потрібно проводити. Строго кажучи, необхідно говорити про калібрування робочого датчика. Його калібрують так часто, який принцип роботи пристрою. Якщо алкометр електрохімічного типу, то калібрування, а потім повірка проводяться один раз на рік.
Для напівпровідникової моделі калібрування проводиться раз на півроку. Варто зазначити, що такі моделі не рекомендується застосовувати на підприємствах, навіть незважаючи на їхню вигідну вартість закупівлі. Напівпровідникові сенсори мають низку істотних недоліків, які роблять їх малопридатними для частого і масового застосування.